Jak se na své pedagogické cestě dál rozvíjet?
Být inovativním učitelem v dnešní době přináší zdánlivě spoustu „práce“ navíc. Když ale péči o svou práci i Tvůj wellbeing děláš chytře, rychle si můžeš osvojit principy udržitelné práce i života a být v pohodě (dokonce i v nepohodě), díky tomu pak své učitelování můžeš i udržitelně zkvalitňovat, aniž by to bylo na úkor Tvého osobního času nebo i zdraví.
Pěstování si růstového mindsetu je jedna z užitečných dovedností, která Ti cestu za svým nejlepším pedagogickým já výrazně zjednoduší.
Růstový mindset je mentální postoj, přesvědčení, že naše znalosti, schopnosti i dovednosti lze stále rozvíjet. Učitelství je dynamická profese, která sama o sobě vyžaduje neustály rozvoj a zdokonalování se, je důležité nezůstat na místě a aktivně pracovat na svém růstu, díky tomu dokážeme efektivně reagovat na změny, novinky i nenadálé situace.
Můžeme se na něj dívat i jako na klíč k úspěchu v učitelské profesi. S takovým nastavením se nám pak snáze překonávají kdejaké překážky, které na své cestě v osobním i profesním životě potkáme, ale je taky mnohem jednodušší učit se z vlastních chyb i zkoušet a testovat všelijaké novinky a inovace.
Proč je užitečné rozvíjet svůj růstový mindset?
→ Posilujeme své sebevědomí i sebepojetí.
→ Je jednodušší zavádění inovací a nových výukových metod.
→ Pomáhá nám soustředit se na proces, nikoliv na samotný výsledek. S růstovým nastavením mysli je jednodušší zaměřování se na individuální pokrok žáků/studentů a jednodušší je i samotná individuální podpora žáků/studentů.
→ Tím, že sami přijímáme a praktikujeme růstové nastavení jsme přirozeným zdrojem inspirace svému okolí. Pro žáky/studenty je dokonce jednoduší přebírání zodpovědnosti za své vlastní učení.
→ Růstové nastavení mysli nám pomáhá i s jednodušším přijímání změn a reakcemi na nenadálé situace, které jsou v učitelském povolání na dennodenním pořádku.
→ Učitelé s růstovým nastavením jsou častěji přirozeným vzorem žáků/studentů.
Jak rozvíjet růstový mindset v učitelské profesi?
1. Uč se z vlastních chyb
Udělej z chyby svého nejlepšího přítele. Možná s chybou, jako učitelkou už pracuješ se svými žáky/studenty, ale máš to tak i vůči svým osobním a profesním chybám? Změň svou perspektivu na své chyby, přestaň se jich bát a začni se z nich učit. Ber chybu jako svou nejlepší učitelku a příležitost k dalšímu osobnímu i profesnímu růstu. Skrze analýzu vlastních chyb můžeš najít i oblasti, ve kterých se můžeš začít okamžitě zlepšovat.
2. Otevírej se zpětné vazbě
Nepřestávej se otevírat sebereflektivní praxi a zpětné vazbě. I když tyto praktiky aktivně používáš, vždy je možné posunout se zas o krůček dál. Vyhledávej nové příležitosti jak se (sebe)reflexí a zpětnou vazbou nově pracovat. Využívej všechny dostupné nástroje i příležitosti, které se Ti nabízejí. Aktivně vyžaduj zpětnou vazbu u svých žáků/studentů, kolegů i vedení. Pravidelně si choďte na náslechy do hodiny a učte se od sebe.
→ skvěle Ti v tom dokáži pomoci reflektivní karty
3. Zkoušej nové a nepřestávej se učit
Vyhledávej nové příležitosti k učení se něčeho nového, ať to jsou dovednosti, schopnosti či znalosti. Co jsi vždy chtěl/a umět, zkusit či začít, a ještě na to nepřišel ten správný čas? Pusť se do toho při nejbližší volné chvilce.
→ pro inspiraci si vezmi k ruce plakát akcí do sborovny
4. Rozvíjej růstový mindset u svých žáků/studentů
Růstový mindset podporuj i u dětí/žáků/studentů. Vytvářej prostředí, ve kterém je bezpečné chybovat, z vlastní chyby se učit i sdílet celý proces objevování nového. Učte se v prostředí, které chyby vnímá jako příležitosti k učení a zlepšování se. Povzbuzuj je, aby se stávali aktivními účastníky svého vlastního učení.